Znak 3 x.JPG

Klub hledačů HP Tachov

Vítejte na našich stránkách.

KIF_2693.jpg
ZOO Plánek podzemí.JPG
KIF_2616.jpg
KIF_2660.jpg
K jakému účelu sloužily podzemí prostory v plzeňské ZOO?

Koncem roku 2006 jsem byl požádán panem Antonínem Hofmanem, který je specialistou na staré podzemní stavby, abych prošel s virgulí a detektorem kovů zajímavé podzemí v plzeňské ZOO, zda se tam nalézají ještě nějaké dutiny a kudy vede vodovodní a kanalizační potrubí. Při tomto tomto průzkumu jsem spolupracoval se zkušeným plzeňským hledačem JUDr. Adolfem Řezáčem. Neměli jsme s sebou fotoaparát a tak mne nedávno potěšily snímky pana Jana Labudy z internetových stránek o plzeňském podzemí, které byly z tohoto záhadného podzemí a byly udělány v květnu roku 2006. Tehdy jsem o našem průzkumu napsal zprávu.

Trochu se k ní vrátím. Zoologická zahrada v Plzni koupila zarostlý a zpustlý pozemek od slavné rodiny Kodetů. Na tom pozemku ve stráni se nalézal malý domek skoro na spadnutí .
Byly v něm dvě místnosti a mezi nimi byl vchod do podzemí. Pan Hofman toto podzemí důkladně proměřil a vyhodnotil jeho stavební prvky. V tomto podzemí údajně mělo být za války německé velitelství protivzdušné obrany Plzně. Celé podzemí bylo vyzděné z cihel a bylo velice pěkně zachovalé. Nad cihlami byla dvojitá lepenka, takže voda ze stropu neprosakovala. Podlaha byla betonová, kanalizace a rozvody vody byly v podlaze zalité asfaltem. Všude byly stopy po el. rozvodech a vzduchotechnickém potrubí. To už ale bylo vyndané. Na začátku chodby byly čtyři silné zárubně (futra) na dveře, (bez dveří) ale jako protidetonační nevypadaly. Detektor ve stěnách žádné větší železo nenašel a virgule také žádné jiné dutiny neukázala. Zajímavé bylo, že v největším prostoru byl velký zděný a vykachlíčkovaný stůl, který měl i odpady na vodu (něco na způsob odpadu v umyvadle). Kolega po prvém pohledu na stůl prohlásil : „To vypadá jako pitevní stůl“.
Když jsem šel z podzemí ven, tak na jeho konci (nebo vstupu), byl bíle vykachlíčkovaný celý prostor, jako by tam byla koupelna.
Z dlaždiček už jen vyčnívaly vodovodní armatury. Když jsem vstupoval do neosvětlené chodby poprvé, tak jsem se toho nevšiml. Na podlaze byla prohlubeň naplněná vodou a muselo se jít opatrně po cihlách. Tím jsem nesledoval prostor kolem sebe.
Při tom průzkumu v podzemí i potom doma mi nebylo dobře. Nemohl jsem spát a při tom mne napadlo, že je to nesmysl, aby velitelství protivzdušné obrany mělo ve vchodu (východu) sprchy a umyvadla. Podle mne tam bylo úplně něco jiného a dost ošklivého (proč tam byly čtvery dveře, ve velké místnosti vykachlíčkovaný stůl a na výstupu sprchy).

Nabízí se proto řada vysvětlení co by tam mohlo za války být. Tak pracně vyzděný celý prostor musel být vybudován k přesnému účelu. Domnívám se, že tam mohli na lidech dělat různé pokusy - bakteriologické, chemické nebo radioaktivní. Když jsem to vyprávěl jednomu lékaři ze soudního lékařství, že na výstupu z podzemí byly asi sprchy, tak mi říkal, že když oni jdou z pitevny, tak také prochází pod sprchou.


Při hledání informací o podzemí v ZOO jsem získal další dvě nepodložené, ale zajímavé informace.
• První byla, že někde v blízkosti tohoto prostoru se za války měly plnit granáty nějakým plynem.
• Druhá byla také zajímavá a to, že po válce uvedené podzemí měla mít „veterina“ a také naše armáda.

V obou případech tam mohly probíhat pokusy i na lidech. Proto důkladné zajištění, aby se z toho podzemí nedalo utéci.
FS
Budete-li mít čas, podívejte se v plzeňské ZOO do uvedeného podzemí, nebo se podívejte na stránky:
http://www.detektorweb.sk/index.4me?s=show&i=56645&mm=1&vd=1
Tam je toho o hodně více.
Ukázkový odkaz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one