Znak 3 x.JPG

Klub hledačů HP Tachov

Vítejte na našich stránkách.

Nástěnka Revis.jpg
Kopie - IMGA0091.jpg
IMGA0068.jpg
IMGA0069.jpg
IMGA0077.jpg
IMGA0067.jpg
IMGA0073.jpg
IMGA0074.jpg
IMGA0076.jpg
Kopie - IMGA0174.JPG
IMGA0196.JPG
Kopie - IMGA0197.JPG
Bitva u Tachova v roce 1427.
V různých informacích o Tachově je psáno, jak husité začátkem srpna 1427 dobili město Tachov. Pak jen slabá zmínka o tom, že křižáci utekli zbaběle do Německa. Nic víc. Podařilo se mi ale najít zajímavou zprávu, že ten útěk od Tachova nebyl jednoduchý. Podle „Kroniky Horní Falce, str. 34“ od Dr. Hubmanna, pronásledovali Češi 4. srpna 1427 křižáky až na falcké hranice, pozabíjeli kolem 10.000 uprchlíků a ukořistili četné vozy, koně, zbraně a jiný válečný materiál.
Deset tisíc uprchlíků je hodně, kdyby to měla být jen z desetiny pravda, tak po té „mele“ muselo něco zůstat. Tak jsme tachovští hledači propátrali celou „Zlatou cestu“ z Tachova až do Bärnau. Tu a tam jsme našli jen kousek zlomené podkovy. Ale podařilo se nám najít jedno místo, kde k nějaké bitvě mohlo dojít. To místo se nalézá v jednom úseku ve svahu nedaleko hájovny Obora. Už asi před šesti roky jsem toto místo oznámil odborným pracovníkům, ale ti tomu nevěřili. Z nálezů jsem udělal do tachovského REVISu trvalou výstavku a asi padesát také na tom místě nalezených podkov jsem dal do muzea. Před nedávnem jsem zorganizoval partu hledačů a za přítomnosti tachovského archeologa jsme ten úsek propátrali. Každý hledač dostal od něj mapku, do které zakresloval místa nálezů. Bylo nalezeno množství celých podkov, jejich částí, šipek do kuše, oštěpy a velmi zajímavou bojovou slovanskou sekeru zvanou „bradatice“. Dole pod svahem jsme také našli zbytky velkého zvonu. To svědčí o tom, že vůz, který vezl naloupené věci ve svahu neubrzdili. Dole se jim náklad rozsypal a už neměli čas, takový drahocenný materiál posbírat. Domnívám se, že při úprku křižáků z bitvy u Tachova se úvozy ucpaly a koně se snažili z hlubokých úvozů vyškrabat ven. Proto jsme našli ve stěnách úvozů zohýbané podkovy. Všechny nálezy si archeolog převzal k posouzení a restaurování.
Já jsem přesvědčen, že ta bitva na ústupové cestě do Bärnau, která je popsaná v kronice Horní Falce se stala právě tam, ale hlavní slovo bude mít po posouzení nálezů tachovský archeolog Nikola Rayman. Na uvedené místo se slétávají nezvaní detektoristé a proto než bude území od nich "vyluxované", udělat tam důkladný průzkum. My pomoc nabízíme.
Městský úřad Tachov se přestěhoval ze zámku do jiné budovy. Nyní se ze zámku má stát muzeum. Byli by jsme rádi, kdyby v něm bylo místečko na pozůstatky z bitvy v roce 1427.
FS
Ukázkový odkaz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one