Znak 3 x.JPG

Klub hledačů HP Tachov

Vítejte na našich stránkách.

Setkání klubů u staré cihelny.

Před deseti roky jsme našli, v jednom vypuštěném rybníku za Borem, zajímavý předmět. Byl zabalený ve voskovém papíru. Od policejního pyrotechnika jsme se dozvěděli, že to byla anglická „S - mina". Po iniciování měla vyskočit asi metr nad zem a pak teprve vybuchnout. Po roce jsem to vyprávěl  jednomu borskému rybáři. Na oplátku mi řekl dvě zajímavé informace. V jedněch kasárnách měli navíc vojenský transportér typu „Hakl". Nevěděli co s ním a tak ho zakopali do země. Domníval jsem se, že to je tak velká blbost, že to nemůže být pravda. Ukázalo se, že to opravdu pravda byla . Nedávno jsem v  terénu narazil na čerstvou obrovskou díru. Byla po tom transportéru. Druhá informace byla, že Američané měli odzbrojit Němce u jedné cihelny. Zbraně tam měli zničit a zakopat. 

   V našem tachovském klubu hledačů jsme se rozhodli ověřit druhou informaci od rybáře. Najít ty zakopané zbraně. V případě nálezu většího množství, pokusili bychom se z nich svařit pomník 97. pěší divizi ve tvaru trojzubce, znaku této divize. Američané odebrané zbraně od Němců ničili tím způsobem, že je rozjezdili tankem nebo je na hromadě pálili. Aby nás bylo na hledání více, uspořádali jsme tam soutěžní setkání klubů detektoristů Tachov - Plzeň.

   Celý týden před hledací sobotou 26. března 2011, bylo nádherné počasí. V sobotu se citelně ochladilo, ale nepršelo. Sešlo se 28 detektoristů, kteří se pustili do hledání zakopaných zbraní. Terén kolem cihelny připomínal neproniknutelnou džungli. Jámu se zbraněmi jsme nenašli. Úlovek byl jen pět poničených pušek, převážně typu „Lebel". Těmi bývala vyzbrojena německá domobrana. Nalezeno bylo také množství článků pásu do německého leteckého kanonu ráže 30 mm. Ale žádná nábojnice prázdná ani plná. Také se našlo vyznamenání z I. světové války a německé vyznamenání z bojů v Sovětském svazu, kterému se říkalo „Zmrzlé maso". Protože akce byla pojata jako soutěžní, detektoristé svoje nálezy vystavili na plachtě. Porota pak vyhodnotila zajímavé nálezy ve dvou skupinách. Civilní a vojenské. Dekorování nejlepších se ujal starosta města Boru pan ing. Petr Myslivec. Vyhodnoceným předal upomínkové medaile na toto setkání. Hlavní cenu, kterou věnovala firma Kellyco z USA, získal Zdeněk Formánek. Za nalezení dvou pušek a části kulometu.

   Prostor kolem cihelny byl důkladně prohledán. Žádnou nebezpečnou munici jsme nenašli. Zlikvidované zbraně Američany mohou být hlouběji, kam naše detektory už nedosáhnou. Těch pět pušek na pomník nestačí. Jinak celkové hodnocení :  akce se zdařila. Ale budeme pátrat dál.

Fotogalerie Cihelna
4C.JPG
3C.JPG
5C.JPG
Kopie - IMGA0952.JPG
Kopie - IMGA0962.JPG
Kopie - P1070606.JPG
Kopie - P1070607.JPG
Kopie - P1070609.JPG
Kopie - P1070616.JPG
12C.jpg
16C.jpg
Kopie - IMGA0978.JPG
Generál Patton byl u cihelny na lovu kachen.
Generál Patton byl u cihelny na lovu kachen.
Kopie - Patton u cihelny0001.JPG
Kopie (3) - Patton u cihelny0001.JPG
Ukázkový odkaz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one