Znak 3 x.JPG

Klub hledačů HP Tachov

Vítejte na našich stránkách.

Nálezy pod vodou

Něco z dávnověku potápění

U nás v potápěčském klubu Alpha Tachov jsme se kdysi rozdělovali na rybyčkáře a bahňáky. Já jsem se počítal mezi bahňáky. Bahňáci, to bylo pojmenování potápěčů, kteří se hrabali v bahně rybníků a zatopených lomů a snažili se něco najít. Viditelnost nulová, hledalo se jen podle hmatu. V každém zatopeném lomu měla být podle pověsti alespoň německá motorka nebo tank. Nikde nic nebylo. Byly to jen kecy. V jednom statku u Chodové Plané měli za války opravovat Němci letadla. Protože se v okolí se váleli různé hliníkové součástky a tak jsme se rozhodli prozkoumat malý rybníček, který byl nedaleko jedné budovy. Hloubka v rybníčku dva metry a viditelnost ve vodě nulová. Když jsem se potopil u hráze, tak jsem nahmatal uzavřenou bednu. Kamarádi na břehu mi hodili provaz a bednu jsme vytáhli. Po otevření bedny byla vidět jen bílá dřevitá vata, která na vzduchu rychle zešedla. Po jejím sejmutí se objevily letecké bouchací nýty. Nálezem nýtů jsem byl zklamán, čekal jsem něco lepšího. Ale nýty jsem si vzal domů i když jsem nevěděl k čemu mi budou. Ale využití se našlo. Napřed syn přišel na to, že nýty pěkně bouchají v ohýnku na zahradě při opékání buřtů a nyní v té činnosti pokračují vnuci. Tu bednu nýtů už jsem vytáhl z vody v roce 1968.
Kopie - Nýty 1.jpg
Kopie - Nýty 2.jpg
IMGA0343.JPG
Přídavná nádrž z německého letadla.
Přídavná nádrž z německého letadla.
Z rybníčka jsme ještě vytáhli různé velké předměty. Nejzajímavější byla přídavná nádrž na nějaké německé letadlo. Od té doby jsme v rybníčku nebyli. Nyní je rybníček oplocen a zda byl někdy bagrován nevím.
Přídavná nádrž z německého letadla.
Prášilské jezero
V letech 1987 - 1989 jsme ze dna všech šumavských jezer odebírali sedimenty. V Prášilském jezeře jsme nalezli přídavnou nádrž z amerického bombardéru. Bylo na ni zajímavé to, že polovina nádrže, která byla v bahně úplně zmizela a horní polovina, která byla jen ve vodě, byla pěkná.
Jezera_09.jpg
scan0015.jpg
Ukázkový odkaz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one