Znak 3 x.JPG

Klub hledačů HP Tachov

Vítejte na našich stránkách.

Z Bezdružic do Teplé - článek

Z Bezdružic do Teplé - obrázek

Z Bezdružic do Teplé - obrázek

Na každém šprochu je pravdy trochu.

Na každém šprochu je pravdy trochu. Také informace je možné získat různým způsobem. Jedním z osvědčených míst, kde je možné je získat, je stánek vědy, kultury a umění, kterému se říká hospoda nebo restaurace. Také já jsem na takovém místě v Konstantinkách získal zajímavou informaci o podzemní chodbě nedaleko Bezdružic.

Panu Svobodovi z Řešína se měl někdy ještě za JZD propadnout traktor do podzemní chodby. Pan Svoboda mi ukázal místo kde se to stalo a pravil mi, že je to podle pověsti chodba, která spojuje bezdružický zámek s klášterem v Teplé. Moc jsem mu nevěřil.

Virgule mne ale zavedla do míst u bezdružického zámku k čtvrté chodbě z bezdružického zámku, která vedla na západ. Na druhou stranu od propadu mne virgule zavedla k bývalé Hogerově hájovně, dnešní Nový Dvůr a směřovala lesem na vesnici Zahrádka. Asi 1 km pod touto vesnicí je zajímavá louka, která má ze tří stran rokle. Je možné,že zde mohlo být dříve nějaké hradiště. Chodba pokračuje dále severo-západním směrem. Uprostřed pole mezi vesnicemi Zahrádka a Loučky roste velký strom. Asi 100 metrů pod ním je nový rybníček, o kterém se domnívám, že je napájen vodou z chodby. Asi 250 metrů od křižovatky Loučky - Zahrádka prochází chodba pod silnicí a pokračuje dále vpravo od silnice na Teplou. Na levou stranu silnice přechází až u malého lesíka před Smrčím Dvorem a vede přímo pod něj. I když je tento dvůr skoro zřícenina, dovnitř jsem se nedostal. Vyhnala mne z toho místa smečka psů. Od Smčího Dvora vede chodba po pravé straně Starého rybníka. Aby se stavitelé chodby dostali přes vodu do kláštera, tak chodbu vybudovali v hrázi rybníka. Nedaleko za hrází vchází chodba do kláštera. V klášteře se mi nepodařilo sehnat kastelána a tak jsem v objektu kláštera nemohl dále pátrat. Vzdušnou čarou je klášter od zámku v Bezdružicích vzdálen 9 km. Nyní musím dát za pravdu panu Svobodovi, že chodba z bezdružického zámku vede do kláštera v Teplé. Jako nyní se o cesty starají cestáři, mohli existovat lidé, chodbaři, kteří se museli starali o průchodnost chodeb. Ti měli postavené domy u chodeb a na této chodbě to mohl být dnešní Nový Dvůr.

Tyto podzemní chodby nejsou hluboko a tak se často stávalo a ještě stává, že pod těžkou zemědělskou technikou se chodba propadne. Ale zatím nikoho to nezajímá a ihned se vzniklý otvor zaveze, aniž by se udělal důkladný průzkum.

03.02.2013 23:02:00
Soukup František
Ukázkový odkaz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one