Znak 3 x.JPG

Klub hledačů HP Tachov

Vítejte na našich stránkách.

Delta x.JPG
Podzemní továrna pod „Deltou“.

Při hledání starých podzemních chodeb kolem Tachova, mi kamarád, s kterým jsem hledal řekl, že nad mapou narazil na nějakou chodbu, která nevede jako všechny ostatní do tachovského zámku a že by mohla být z války. Tato chodba se nalézala u podniku Delta. Několik dnů jsme kolem podniku hledali a i ten podnik jsme virgulí procházeli a zakreslovali jsme do mapy výsledky.
Jednou jsem měl promítat v Plané u M.L. na besedě kterou pořádal MUDr. Václav Vydra z Aše film na formátu S8. Film natočili sportovci z Mariánských Lázní na Filipínách. Přípravu na promítání jsem měl brzy hotovou a tak jsem šel do restaurace naproti kinu, kde čekal MUDr. Vydra na začátek besedy. Ukázal jsem mu tam mapu, na které byly námi červeně zakresleny staré chodby a zeleně byly nové nálezy. Pan Vydra se chvíli na mapu díval a pak řekl: to červené jsou opravdu staré chodby a na vrcholech vidím palisády. To by mohlo být tak páté století. To zelené je z války a byla tam podzemní fabrika, kde se vyráběla jemná mechanika do raket V-2. Ptal jsem se ho, jak se tam dostaneme dovnitř. Pravil, že vchod je zazděný v kotelně, ale že je to divná kotelna. Asi prý bude plynová, protože tam nevidí uhlí.
Na tachovském východním sídlišti byl za války postaven velký pracovní lágr. Nedaleko od něj jsme virgulí zachytili chodbu, která nás zavedla do 600 metrů vzdáleného podniku Delta (dříve to byla „Tabákovka“ a byla postavena na konci 19. stol.) a to přímo do kotelny. Kotelna byla opravdu divná. Z kotelny vyndali kotel a novou kotelnu postavili asi o 100 metrů dál. Z nové kotelny pak natáhli parní potrubí do staré kotelny, kde zůstaly všechny rozvody mimo kotle. Ale najít vchod do podzemí se nám nepodařilo. Když se pan Vydra díval na rozmístění podzemních prostor, tak v jednom místě určil, že tento prostor je narušen výbuchem. V únoru 1945 byl Tachov bombardován a v tom místě jak pan Vydra určil, že podzemí je poškozené výbuchem, opravdu spadla bomba.
Před několika roky jsem se dozvěděl od jednoho pána, který byl na návštěvě v Německu zajímavou informaci. K rodině u které byl na návštěvě, přišel jeden starý Němec, který když se dozvěděl, že návštěvník pochází z Tachova, tak mu začal vyprávět o podzemní továrně pod Tabákovkou (Deltou), kde za války pracoval. Prý pod druhým výtahem zabetonovali vchod a dali tam asi metrovou vrstvu betonu. Všechny stroje tam zůstaly a podzemní prostory zatopili…. V podniku Delta jsou opravdu dva výtahy.
Hlavní budova podniku je celá podsklepena. Ještě někdy v padesátých letech bylo možné se dostat do druhého patra sklepení. Ale pak bylo spodní sklepení zavezeno odpadem a vchody do něj byly zabetonovány. Nyní je možné vidět zábradlí, které směřuje do betonu.
Z tachovského nádraží do 100 metrů vzdáleného podniku Delta vedla železniční vlečka a byla tam také železniční točna, která otáčela vagony o 90° podél dalšího objektu. V podniku bylo možné mezi budovami ukrýt celý vlak. Nyní před podnikem je kruhový objezd a koleje jsou už pryč. Podnik Delta skončil, koupili ho soukromníci, kteří chtěli budovy zbourat a udělat tam benzinku. Budovy jsou nyní památkově chráněné a tak projekt na benzinku stojí.

--------------------------------------
Tehdy na besedu jel se mnou kamarád, kterému zmizel zeť. Protože jsem věděl, že pan Vydra také umí hledat zmizelé, řekl jsem kamarádu, aby si vzal fotografii zmizelého zetě. Tam jsem také požádal pana Vydru o pomoc, že kamarád postrádá nějakou dobu zetě. Pan Vydra se podíval na fotografii, asi 5 cm nad ní dal ruku a pak po chvilce pravil: ten člověk je už tři dny mrtev. Kamarád mu řekl, že zmizel před čtyřmi dny. Na dotaz kde se mrtvola nalézá, pravil: je pod vodou v nějaké nádrži nebo přehradě. Ale, že nemůže říci místo, kde to je. Teprve za několik měsíců pak tělo vyplavalo. Kdybych u toho nebyl, tak bych nevěřil.
FS
Ukázkový odkaz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one