Znak 3 x.JPG

Klub hledačů HP Tachov

Vítejte na našich stránkách.

Snímek 053.jpg
Snímek 054.jpg
Snímek 056.jpg
Snímek 057.jpg
Na zámeckém bále, při tachovských historických slavnostech v roce 2001 jsem chvilku seděl se starostkou Brodu nad Tichou paní ing. Annou Janovcovou. Při sklence medoviny jsme se dostali až na podzemní chodby. Podle pověsti má vést chodba od nás až do Plané u M.L. pravila paní starostka. A tak jsem měl na příští dny o zábavu postaráno.

Ve sborníku Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov jsem se dočetl řadu zajímavostí, ale o podzemních chodbách nic. Např. první písemná zpráva o Brodu je již z roku 1243 a někdy koncem století byl Brod připojen k Plané. V roce 1431, kdy byl Brod již městečko a měl vlastní hrad, byl za křižáckého tažení celý zničen, ale zanedlouho prý byl obnoven.

Domníval jsem se, že chodba z Brodu do Plané by mohla vést přímým směrem, ale virgule ukázala něco jiného. Z místa kde stál v Brodu hrad, vede chodba na kopec nad obcí a prochází východně nedaleko vesnice Týnec. Zde je odbočka západním směrem do vesnice Týnec, kde také bylo panské sídlo - tvrz. Nedaleko Týnce je další odbočka, tentokrát východním směrem a ta vede do Otína do míst, kde stojí kostel. Z Otína pak ještě pokračuje chodba dál na východ.
Ale vrátíme se k pokračování hlavní chodby. Ta se na kopci za vesnicí Týnec stáčí k Plané. Prochází pod velkým polem, lesem a v Plané vede kolem kapličky v Plzeňské ulici. Dále pokračuje směrem na Hornické muzeum a školu na ním. U školy je odbočka do kostela Nanebevzetí Panny Marie. Hlavní chodba pokračuje dále a před budovou policie vede do zámeckého objektu. Na nádvoří zámku jsem se nedostal a tak nevím do jakého objektu chodba směřuje. Po obejití části oplocení zámku, virgule ukázala, že ze zámku severním směrem vychází dvě chodby. Kam vedou, nevím.
Ukázkový odkaz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one