Znak 3 x.JPG

Klub hledačů HP Tachov

Vítejte na našich stránkách.

Možná to už vybudovali Lučané

Možná to už vybudovali Lučané - obrázek

Možná to už vybudovali Lučané - obrázek

Na další soustavu chodeb mne zase zavedla náhoda.

Na další soustavu chodeb mne zase zavedla náhoda. Jeden majitel chalupy v Ostrově u Bezdružic, chtěl na svém pozemku najít sklep o kterém mu vyprávěla odsunutá bývalá majitelka domu. Ta pravila, že když odcházeli, tak do úzkého sklepa uložili řadu věcí.

Virgule mi na ten sklep nechtěla reagovat. Až později mne napadlo se zeptat na starou podzemní chodbu a virgule začala kmitat a já běhat. Na sever mne chodba zavedla do místa, kde stojí před vesnicí Blažim kaplička a pak až na náves v Blažimi. Z Ostrova jižním směrem vede chodba do Krsova. Na této chodbě je odbočka do Štipoklas. Z Krsova pokračuje chodba do Pakoslav a pak k Šipínu. Zde je několik odboček.: na Šipín, do Mydlovar a nejdůležitější chodba je asi na Gutštejn. Ta pod Šipínem vede údolím až k Úterskému potoku. Zde jsou ještě vidět zbytky hráze ve které podle mne byla chodba. Voda,která by do chodby z přehrady natekla, mohla dobře zase z chodby vytéci. Chodba pak prochází Slovanským hradištěm a potok Hadovku překonávala také v hrázi. Zde zbytky hráze jsou dobře viditelné na obou stranách Hadovky a pak po hřebeni (o kterém už byla zmínka na začátku) stoupá až ke Gutštejnu.

Ve všech vyjmenovaných vesnicích byly ve středověku tvrze. Je možné, že již dříve zde měli sídlo Lučané ze žateckého kraje. Jejich poslední, šestá provincie se nazývala Lesní (Silvana), protože ležela hluboko v lesích a daleko od Žatce. Po dlouhý čas hledaná "Provincia Silvana", byla objevená ve 20.století nečekaně historikem a archeologem Turkem v archivech. Tato část kraje totiž patřila katastrálně až téměř do dnešní doby ke vzdálenému městu Žatec, aniž by to mohl někdo rozumně vysvětlit! Žatec bylo dávné centrum kmene Lučanů.

14.05.2008 23:53:24
Soukup František
Ukázkový odkaz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one