Znak 3 x.JPG

Klub hledačů HP Tachov

Vítejte na našich stránkách.

Uložený snímek 91.jpg
Uložený snímek 68.jpg
Uložený snímek 95.jpg
Uložený snímek 93.jpg
Uložený snímek 94.jpg
Uložený snímek 97.jpg
Uložený snímek 100.jpg
Uložený snímek 99.jpg
Na každém šprochu je pravdy trochu. Také informace je možné získat různým způsobem. Jedním z osvědčených míst, kde je možné je získat, je stánek vědy, kultury a umění, kterému se říká hospoda nebo restaurace. Také já jsem na takovém místě v Konstantinkách získal zajímavou informaci o podzemní chodbě nedaleko Bezdružic.

Panu Svobodovi z Řešína se měl někdy ještě za JZD propadnout traktor do podzemní chodby. Pan Svoboda mi ukázal místo kde se to stalo a pravil mi, že je to podle pověsti chodba, která spojuje bezdružický zámek s klášterem v Teplé. Moc jsem mu nevěřil.

Virgule mne ale zavedla do míst u bezdružického zámku k čtvrté chodbě z bezdružického zámku, která vedla na západ. Na druhou stranu od propadu mne virgule zavedla k bývalé Hogerově hájovně, dnešní Nový Dvůr a směřovala lesem na vesnici Zahrádka. Asi 1 km pod touto vesnicí je zajímavá louka, která má ze tří stran rokle. Je možné,že zde mohlo být dříve nějaké hradiště. Chodba pokračuje dále severo-západním směrem. Uprostřed pole mezi vesnicemi Zahrádka a Loučky roste velký strom. Asi 100 metrů pod ním je nový rybníček, o kterém se domnívám, že je napájen vodou z chodby. Asi 250 metrů od křižovatky Loučky - Zahrádka prochází chodba pod silnicí a pokračuje dále vpravo od silnice na Teplou. Na levou stranu silnice přechází až u malého lesíka před Smrčím Dvorem a vede přímo pod něj. I když je tento dvůr skoro zřícenina, dovnitř jsem se nedostal. Vyhnala mne z toho místa smečka psů. Od Smčího Dvora vede chodba po pravé straně Starého rybníka. Aby se stavitelé chodby dostali přes vodu do kláštera, tak chodbu vybudovali v hrázi rybníka. Nedaleko za hrází vchází chodba do kláštera. V klášteře se mi nepodařilo sehnat kastelána a tak jsem v objektu kláštera nemohl dále pátrat. Vzdušnou čarou je klášter od zámku v Bezdružicích vzdálen 9 km. Nyní musím dát za pravdu panu Svobodovi, že chodba z bezdružického zámku vede do kláštera v Teplé. Jako nyní se o cesty starají cestáři, mohli existovat lidé, chodbaři, kteří se museli starali o průchodnost chodeb. Ti měli postavené domy u chodeb a na této chodbě to mohl být dnešní Nový Dvůr.

Tyto podzemní chodby nejsou hluboko a tak se často stávalo a ještě stává, že pod těžkou zemědělskou technikou se chodba propadne. Ale zatím nikoho to nezajímá a ihned se vzniklý otvor zaveze, aniž by se udělal důkladný průzkum.
Ukázkový odkaz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one