Znak 3 x.JPG

Klub hledačů HP Tachov

Vítejte na našich stránkách.

Ch. Vidice - Olešná.jpg
Snímek 147.jpg
Snímek 082.jpg
Snímek 148.jpg
Snímek 150.jpg
Ch. Vidice 3.jpg
Při hledání stop kudy postupovala americká armáda při osvobozování Bernartic a Olešné začátkem května 1945 (vesnice asi 25 km jižně od Tachova), jsem v Olešné narazil na malém ostrohu na ideální místo pro tvrz.

Virgule mi potvrdila, vže tvrz tam stála a že je tam chodba. V odborné literatuře se ale píše, že tvrz stála dole na rovině obklopená rybníky. Doma při čarování nad mapou jsem zjistil, že chodba z ostrohu by mohla vést do Bernartic.


Jednou v zimě jsem se nechal vysadit v Olešné a auto jsem poslal čekat do Bernartic. Sněhu bylo po kolena a asi po třech hodinách brodění když jsem ušel čtyři kilometry, mne virgule dovedla až do tvrze v Bernarticích. Cestou jsem našel jednu odbočku, o které jsem později zjistil, že vede na kopec nad Strachovicemi. Na vrcholu malého kopce nad Bernarticemi virgule také určila nějaký dřívější objekt.

Asi po pěti letech jsem dostal informaci, že na hranicích tachovského a domažlického okresu se měla propadnout chodba. Pan Sika z Domažlic mi ukázal několik míst a vyprávěl mi jak jako kluk těmi chodbami prolézal. Virgulí jsem zjistil, že chodba vede z Vidic přímo na sever a za druhým propadem je odbočka na západ. Na této odbočce byl také dříve propad do chodby. Tato chodba vede na vrchol kopce nad Strachovicemi, kde v tom prostoru měl někde být rodinný hrad Strachovských ze Strachovic. V místech kde byl propad do chodby, byla chodba blízko povrchu. V místech propadu č.2, byl strop chodby necelý jeden metr pod povrchem. Hlavní chodba vede dále až na vrchol kopce, který se nazývá Vačina. Na samém vrcholu je zajímavý čtyřhranný otvor vysekaný ve skále. Obě propada, která jsou na snímcích už jsou zasypaná a byla oplocena. Směrem na Vidice vede chodba po levé straně zalesněné rokle. Přibližně v polovině rokle na pravé straně rokle byl vchod do další chodby. Chodba je v dobrém stavu. Kdy, kdo a proč ji dělal je zatím záhada. Ve Vidicích chodba končí nad druhým rybníčkem.

F.S.
Ukázkový odkaz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one